Едноставен рецепт за топло чоколадо (ВИДЕО)

Едноставен рецепт за топло чоколадо (ВИДЕО)

Топла напивка од чоколадо, евтина, вкусна и брзо се подготвува. Постојат и други рецепти но овој е доста практичен бидејќи секогаш во кујна имате пудинг.

Може да се направи и од други вкусови, само заменете го пудингот (ванила, јагода, малина, банана, кокос…).

Состојки:

  • 1 л млеко
  • 7 лажици шеќер
  • 1 кесичка пудинг од чоколадо
  • 50 гр чоколадо за готвење
  • прстофат сол
  • по желба цимет, рум, кора од портокал…

Начин на подготовка:

  1. Во 100 мл млеко измешајте шеќер, сол, пудинг. Останатото млеко згответе го, додајте чоколадо и кога ќе се растопи згответе пудинг.
  2. Гответе 3 минути, па врелата смеса ставете ја во чаши, украсете со шлаг и веднаш послужете.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?