Јужното овошје го штити мозокот! Затоа пред доручек направете си еден цеден сок!

Јужното овошје го штити мозокот! Затоа пред доручек направете си еден цеден сок!

Жените кои редовно јадат портокали, грејпфрут и лимон имаат 20 отсто помал ризик да доживеат мозочен удар.

Ист е ефектот и доколку пијат свежо цедени сокови од цитрусно овошје.

– Клучот е во флавоноидите, природни антиоксиданси кои го снижуваат крвниот притисок и нивото на холестерол. На тој начин им помагаат на артериите, објаснува др Один Касиди, лидер на истражувачкиот тим.

Истражувањето има за цел да ја објасни врската која владее помеѓу флавоноидите од одредено јужно овошје и женскиот мозок.

Иако и други намирници се богати со флавоноиди, особено црно вино, нивниот благодет не се докажува во толкава мера.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text