Домашен џем од јаболка: Старски рецепт чуван со генерации!

Домашен џем од јаболка: Старски рецепт чуван со генерации!

Јаболкото има различни сорти, изберете го она кое најмногу го сакате и ќе добиете исклучително вкусен сладок намаз.

Состојки:

  • 750 гр рендани јаболка
  • 250 гр рендани моркови
  • 100 мл вода
  • 1 бурбон ванилин шеќер
  • цимет
  • сок од 1 лимон

Начин на подготовка:

  1. Излупете ги јаболката, изрендајте ги и иситнете ги со миксер. Измешајте ги со останатите состојки и ставете ги во сад. Оставете мешавината да зоврие и гответе на слаб оган, повремено мешајќи, околу 40 минути. Во текот на готвењето на површината би можела да се појави пена, која треба да ја отстраните. 
  2. Уште врелиот џем ставете го во стаклени тегли кои претходно сте ги измиле и стерилизирале во рерна на 100-110 степени. Затворете ги и преклопете ги теглите на неколку минути како би се направил вакум. Џемот треба постепено да го изладите и да го чувате на суво и ладно место.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text