Необична зимница: Ајвар од зелени домати

Необична зимница: Ајвар од зелени домати

Подгответе необична зимница – ајвар од зелени домати…

Состојки:

  • 2 кг зелени домати
  • 3-4 поголеми корени рен
  • 200 гр сенф
  • 4 дл масло
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Зелените домати добро измијте ги, исчистете ги и сомелете ги.
  2. Оставете ги да се исцедат во цедилка.
  3. Измешајте ги со сенф, изрендан рен, масло и сол. Добро разматете, па ставете во чисти тегли. Покријте со целофан и вашата зимница е спремна!

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Вкусен појадок

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text