Најупотребуваниот зачин во светот, ја чува бојата на вашата облека – испробајте!

Најупотребуваниот зачин во светот, ја чува бојата на вашата облека – испробајте!

Најзастапениот зачин, речиси во сите јадења, има примена и при перење на алиштата.

Биберот е зачин кој се додава во речиси сите јадења. Има здравствени својства како забрзување на метаболизмот, а позитивно делува и на топењето на масните наслаги.

Исто така, биберот е застапен и во козметичката индустрија.

Она што не сте го знаеле, овој популарен зачин има изненадувачки ефект на вашата гардероба.

Значи, доколку забележите дека при перење алиштата ја губат бојата, биберот ќе ја сочува, особено црната боја.

Имено, пред да ја вклучите машината за перење, во делот за прашок ставете една лажичка мелен бибер и бојата на вашата облека ќе остане како нова.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text