Рафаело колач со кокос

Рафаело колач со кокос

Кремаст колач од кокос кој ќе го обожавате…

Состојки за кора:

 • 6 белки
 • 250 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 100 гр брашно
 • 50 гр кокосово брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 2 дл врело млеко за преливање на кората

Состојки за фил:

 • 6 жолчки
 • 13 лажици шеќер
 • 1 л млеко
 • 2 кесички пудинг од ванила или кокос
 • 2 лажици густин (или 4 лажици брашно)
 • 250 гр маргарин
 • 2 дл слатка павлака
 • 50 гр кокосово брашно
 • 3-4 лажици кокосово брашно, малку лешници или ореви
 • коцки чоколадо за декорација

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text