Крофни од рерна готови за 15 минути

Крофни од рерна готови за 15 минути

Брзи и вкусни крофни, по оригинален рецепт…

Состојки:

 • 70 гр путер
 • 125 мл млеко
 • 125 мл вода
 • 2 јајца
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 25 гр свеж квасев
 • 55 гр путер за премачкување
 • малку сол
 • 550 гр брашно

Начин на подготовка:

 1. Квасецот измешајте го со брашно, ванилин шеќер. Додајте јајца, вода, млеко и растопен путер, па замесете фино меко тесто. Тестото оставете го да се дуплира. 
 2. Потоа, тестото развлечете го малку подебело и со чаша вадете кругови. 
 3. Во тепсија ставете хартија за печење и премачкајте ја со растопен путер. Секоја крофна од горе намачкајте ја со путер и оставете ги во тепсијата да надојдат. 
 4. Надојдените крофни печете ги на 250 степени околу 15 минути. Врелите крофни премачкајте ги со растопен путер. Готовите крофни посипете ги со кристал шеќер и од горе ставете малку шеќер во прав.

 

Уживајте!

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

singlepost_text