ДОКАЖАНО: Јадете зелка и не се грижете за здравјето

ДОКАЖАНО: Јадете зелка и не се грижете за здравјето

Зелката зазема водечко место на листата најздрави намирници.

Содржината на витамин Ц и сулфур во зелката ги отстранува отровите кои се главни причинители за кожни болести и реуматизам.

Со своите лековити својства, посебно антиоксидансите, зелката ја зголемува отпорноста против рак.

Сировата зелка помага и кај слабокрвност, несоница, депресија и анксиозност, додека варената зелка е одлично средство за детоксикација, помага при нервна напнатост, тегобии и слаба концентрација.

Делување врз здравјето

– го намалува ризикот од рак
– го намалува ризикот од мозочен удар
– го намалува ризикот од катаракта
– го подобрува варењето
– добар сојузник во диетите за слабеење
– облогите од зелка помагаат кај изгореници, акни, осипи…

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text