Збогатете ја зимницата: Подгответе сируп од грозје

Збогатете ја зимницата: Подгответе сируп од грозје

Грозјето може да се сочува за зима во облик на сируп, а овој рецепт сигурно ќе ве воодушеви!

Состојки:

  • 2 кг грозје
  • 1,5 кг шеќер
  • 2 кесички лимонтус
  • 2 л вода

Начин на подготовка:

  1. Грозјето исчистете го од коски и сомелете го. Додајте 1,5 кг шеќер и 2 кесички лимонтус. Добро измешајте, ставете на ладно место да стои 24 часа. 
  2. Потоа додајте 2 л вода, ставете на оган и кога ќе зоврие гответе 10 минути. Процедете и врело ставајте во загреани шишиња. Добро затворете.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text