Домашни медењаци по оригинален рецепт

Домашни медењаци по оригинален рецепт

Послужете ги со чај, а што подолго стојат стануваат повкусни…

Состојки:

  • 200 гр путер
  • 2 јајца
  • малку каранфилче
  • малку цимет
  • 1 рамна лажичка сода бикарбона
  • малку прашок за печиво
  • 2 лажици мед
  • 300-400 гр брашно
  • 150-200 гр шеќер

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text