Традиционално босанско јадење: Пита кљукуша за сите прилики

Традиционално босанско јадење: Пита кљукуша за сите прилики

Лесно се подготвува, а има одличен вкус…

Состојки:

  • 1 кг брашно
  • прашок за печиво
  • 1 л кисело млеко
  • неколку чешниња лук
  • сол
  • месна супа
  • путер

Начин на подготовка:

  1. Од брашно, јајца, сол и вода направете тесто малку погусто отколку за палачинки.
  2. Во плех загрејте малку масло, па ставете го тестото да биде со дебелина од околу еден сантиметар. Печете додека не стане крцкаво. Малку изладете и пресечете на парчиња.
  3. Загрејте шолја путер измешан со врела супа и ситно сечкан лук. Залијте ги парчињата печено тесто и оставете да ја впијат течноста. Потоа прелијте со кисело млеко и уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text