Аиоли сос

Аиоли сос

Подгответе вкусен сос кој можете да го додавате во разни јадења…

Состојки:

 • 1 чешне лук
 • 2 жолчки
 • 1/8 лажичка морска сол
 • бибер
 • 1 шолја маслиново масло
 • 1 лажичка сенф
 • 1/2 лажичка студена вода
 • 1 лажичка сок од лимон

Начин на подготовка:

 1. Излупете го и испасирајте го лукот и додајте сол (ова можете да го направите и во блендер). 
 2. Ставете во чинија жолчки и сенф. Матете 5 минути (секогаш во еден смер). Полека додавајте масло (половина од подготвената количина). 
 3. Ставете вода, сок од лимон и бибер, повторно матете, а потоа полека со матење долијте ја и останатата количина масло. 

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text