Маринирани пиперки на селски начин – за вкусна зима

Маринирани пиперки на селски начин – за вкусна зима

Направете зимско уживање за секој ручек, маринирани пиперки, вкусни за секој ден, а подготовката едноставна.

Состојки:

  • 1 литар вода
  • 1 литар оцет
  • 500 гр шеќер
  • 250 гр сол
  • 250 мл масло
  • 8 кг пиперки, црвени, исчистени

 

Подготовка:

  1. Водата со оцетот, шеќерот, солта, маслото нека зоврие, а пиперките само на секунда се ставаат во неа и се вадат.
  2. Се ставаат во шерна со капак, па се ставаат во тегла откако малку ќе отстојат.
  3. Маринадата се распоредува во тегли, со пиперките.

 

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

ВИДЕО: Рецепт за природна маска против акни и мозолчиња