Желе од кора од лимон

Желе од кора од лимон

Освежувачки намаз од лимон…

Состојки:

  • 30 гр изрендана кора од лимон
  • 850 мл сок од лимон (околу 18 лимони)
  • 1 кг шеќер
  • кесичка џемфикс класик 1:1

Начин на подготовка:

  1. Лимоните добро измијте ги и изрендајте кора (30 гр). Исцедете сок од лимони (850 мл). Ставете го сокот и кората во сад за готвење.
  2. Содржината од кесичката џемфикс прво измешајте ја со 2 лажици шеќер и додајте во лимоните. Добро измешајте. Гответе додека не зоврие. Потоа додајте го остатокот од шеќерот и гответе уште три минути со непрекинато мешање.
  3. Со желето веднаш полнете ги теглите, затворете го со капачиња на навој, свртете ги полните тегли на капачињата и оставете ги така околу пет минути.

 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text