Чоколадна кокос торта која ќе ве врати во детството

Чоколадна кокос торта која ќе ве врати во детството

Со оваа торта ќе се сетите на безгрижните денови од детството. Вкусот ќе ве освои!

Состојки:

 • 8 јајца
 • 8 лажици шеќер
 • 2 шлаг крем од ванила (150 гр)
 • 2 шлаг крем од чоколадо (150 гр)
 • 150 гр чоколадо
 • 6 лажици брашно
 • 4 лажици какао
 • 4 лажици кокос
 • 100 мл масло
 • 1 прашок за печиво

Начин на подготовка:

 1. Разматете 4 јајца, 4 лажици шеќер, 3 лажици брашно, 2 лажици какао, 50 мл масло и 1/2 прашок за печиво. Изедначете и печете на 200 степени 15 минути. Постапката повторете ја со уште една кора.
 2. Разматете шлаг крем од ванила и во него додајте 4 лажици кокос и добро соединете. Посебно разматете шлаг крем од чоколадо. На првата кора ставете крем со кокос, а потоа шлаг крем со чоколадо. Покријте со другата кора. Прелијте со растопено чоколадо. Оставете ја тортата да стегне.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text