Посно јадење: Риба со зеленчук

Посно јадење: Риба со зеленчук

Сочно јадење со зеленчук и риба од рерна. Многу вкусно и здраво, погодно за оние кои постат.

Состојки:

 • 900 гр риба ослиќ (може и друга риба)
 • 1 помала тиквица
 • 1 главица кромид
 • 1 пиперка
 • 1 жолта бабура пиперка
 • 3-4 мали моркови
 • 3-4 мали компири
 • целер (мало парче)
 • листови магдонос или листови целер
 • 4 чешниња лук
 • 6 лажици маслиново масло (може и сончогледово)
 • 2 лажички сол
 • неколку капки сок од лимон
 • 2 дл вода

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

 

singlepost_text