Зеленчук со павлака – нова ручек идеја со пет ѕвезди

Зеленчук со павлака – нова ручек идеја со пет ѕвезди

Направете вкусен ручек со зеленчук и павлака.

Состојки:

 • 6 тиквици 
 • 6 домати 
 • 6 чешниња лук 
 • 1 шолја магдонос 
 • сол и бибер 
 • 4 лажици маслиново масло 
 • 1 јајце 
 • 1 шолја павлака

Подготовка:

 1. Рерната се загрева на 180. Степени, а калап за печење се премачкува со маргарин. 
 2. Се редат тиквици исечени, па половина од доматите, па маслиново масло, сол и бибер, лук и магдонос. Се ставаат и вториот ред тиквици и домат и смесата која останала. 
 3. Јајцето се мати со павлаката и се прелива преку зеленчукот. 
 4. Се пече околу еден час.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнето лепче

Макарони болоњезе

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Похован кашкавал

Чипс со кашкавал

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Сирење во фурна

 

 

 

singlepost_text