Лутеница по златен рецепт на Баба

Лутеница по златен рецепт на Баба

Направете лутеница по стар и оригинален рецепт.

Состојки:

  • 20 кг црвен пипер
  • 6 кг домат
  • 3 тегли доматно пире
  • 2,5 литри масло
  • 2 3 лажици шеќер
  • Сол

Подготовка:

  1. Пиперките и доматите се мијат, па се лупат, и се мелат во машина.
  2. Литро масло се загрева и се става со смесата заедно со доматното пире, а откако ќе проврие се додава и остатокот од маслото.
  3. Се додава и шеќер и сол по вкус пред да се тргне од оган и се меша.
  4. Се полнат тегли кои се стерилизираат 20 минути.

Прочитај повеќе вести:

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

ФОТО: Џејми Оливер чека петто дете

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

 

 

 

singlepost_text