Домашен сок од рибизла – оригинален рецепт

Домашен сок од рибизла – оригинален рецепт

Подгответе сок од рибизла по оригинален рецепт!

Состојки:

  • 1 кг рибизла
  • 1 лажица лимонтус
  • 1 кг шеќер
  • 750 мл студена вода

Начин на подготовка:

  1. Рибизлите одвојте ги од петелките и со раце малку изгмечете ги. Додајте лимонтус, измешајте, поклопете и оставете 24 часа да отстои.
  2. Додајте шеќер и вода, измешајте и процедете низ газа.
  3. Течноста ставете ја во чисти шишиња, затворете со херметички капачиња и чувајте ги во фрижидер до послужување.
  4. Ако подготвувате поголема количина и ја оставате за зима, тогаш на наведената количина ставете и 1 кесичка конзерванс.
  5. Пожелно е водата прво да ја зовриете, изладете, а потоа да ја прелете преку овошјето.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text