Шпагети во сос со тиквици

Шпагети во сос со тиквици

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, ова е вистинскиот рецепт за вас!

Состојки:

 • 1 пакување шпагети
 • 1 тиквица
 • 1 павлака Пекабела
 • 3 зденки
 • малку млкео
 • пармезан
 • сол
 • бибер
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Тиквиците исечкајте ги на коцки (или изрендајте ги) и пропржете ги на врело масло. Посолете и побиберете по вкус. 
 2. Зденките разматете ги во шолја млеко па додајте тиквици. Нека сѐ заедно малку прокрчка. 
 3. Шпагетите посебно згответе ги по упатството на пакувањето. 
 4. Соединете го сосот со шпагетите и додајте павлака. Посипете пармезан од горе. 
 5. Послужете топло и уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

 

singlepost_text