Доматен сос по италијански рецепт

Доматен сос по италијански рецепт

Сос по рецепт на италијанските мајстори на кулинарството!

Состојки:

 • 1.6 кг пасиран домат
 • 800 гр домати
 • 2 чешниња лук
 • 1 мала главица кромид
 • 6 каранфилчиња
 • 1 лажичка босилек
 • 1 лажичка сол
 • 1/4 лажичка слатка пипер
 • 2 лажици шежер
 • 1/4 чаша маслиново масло
 • 1/4 чаша рендано сирење

Начин на подготовка:

 1. Во голем сад пропржете сечкан кромид во маслиново масло.
  Доматите исчистени од семки и изгмечете ги со раце во посебен сад.
 2. Додајте ги сите состојки во садот со кромид и оставете да се готви на слаб оган околу 3 часа.

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

singlepost_text