Воздушеста пита од најевтини состојки!

Воздушеста пита од најевтини состојки!

Ќе уживате во секој залак!

Состојки:

  • 600 гр готови дебели кори
  • 600 гр компири
  • 1 праз
  • 150 мл масло
  • 100 мл кисела вода
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Компирите излупете ги и изрендајте ги на крупно, па оставете ги да се исцедат. Празот, и белиот и зелениот дел, ситно исечкајте го и пропржете го на масло. Додајте изрендани компири и многу кратко динстајте заедно со празот, додајте сол и 2 лажици бибер
  2. Земете 2 кори, пропрскајте ги со кисела вода и премачкајте ги со малку масло па преку нанесете фил од компири. Корите потоа свиткајте ги и ставете ги во плех. Постапката повторете ја и со останатите кори и филот.
  3. Свитканите кори наредете ги во намастен плех една до друга и печете ги 35 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text