Тестенини со павлака од рерна – вкусен ручек

Тестенини со павлака од рерна – вкусен ручек

Нема да им одолеете на овие запечени и сочни макарони…

Состојки:

  • 200-300 гр тестенини
  • 3 јајца
  • 200 гр сирење
  • кашкавал
  • 200 мл јогурт
  • 1 лажица павлака
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Тестенините сварете ги во солена вода, процедете ги, додајте малку масло и измешајте. Сирењето издробете го, додајте јајца, јогурт и павлака и добро изедначете ја смесата.
  2. Со смесата прелијте ги тестенините. Добро измешајте и ставете во намастен плех и преку долијте го остатокот од смесата. Изрендајте малку кашкавал.
  3. Печете на 200 степени околу 30 минути.

 

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

 

singlepost_text