Печени пиперки на кајмак: Едноставен, а многу вкусен специјалитет

Печени пиперки на кајмак: Едноставен, а многу вкусен специјалитет

Послужете како предјадење или главно јадење, ќе ве воодушеви!

Состојки:

  • црвени слатки пиперки
  • 50 гр путер
  • 4 лажици кајмак
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Испечете слатки црвени пиперки во рерна или на скара. Потоа на малку масло пржете ги од двете страни.
  2. Растопете 50 гр путер и додајте 4 лажици кајмак, па се измешајте и посолете по вкус. На крај прелијте ги црвените печени пиперки со овој превкусен сос од кајмак.

 

Добар апетит!

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

singlepost_text