Оризот не е само за ручек – направете ориз салата, кремаво и евтино

Оризот не е само за ручек – направете ориз салата, кремаво и евтино

Направете вкусна ориз салата. Лесно е, евтино и без многу труд.

Состојки:

 • 200 гр ориз
 • 1 кг шунка
 • 1 тегла кисели краставици
 • 1 лажица сенф
 • 2-3 лажици мајонез
 • 3-4 павлаки
 • зачини

Подготовка:

 1. Ставете го оризот да се вари во тенџере на оган со многу вода и лажичка вегета.Откако ќе се свари, исцедете го оризот, исплакнете го со млаз ладна вода, па повторно исцедете го и ставете го во длабок сад настрана, а во меѓувреме кселите крставички ситно исечкајте ги и ставете ги врз цедалка да се исцедат околу половина час.
 2. Шунката изрендајте ја или ситно исечкајте ја.
 3. Оризот измешајте го со киселите краставички, шунката, па додајте лажичка сенф, 3-4 мали павлаки и околу 2-3 лажици мајонез.
 4. Добро измешајте ги сите состојки, ставете во ладилник кратко, па послужете.
 5. Може да декорирате со маслинки.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнети тиквици

Боранија со тиквичка – посен и многу вкусен ручек

Ќофтиња од тиквица

Печени тиквички со пилешко месо и зеленчук

Турли тава по најдобар рецепт

Крем супа од зеленчук

Одлична идеја за ручек