Диетата на Синди Крафорд – изгубила 10 килограмии за 15 дена

Диетата на Синди Крафорд – изгубила 10 килограмии за 15 дена

Според основните принципи на оваа диета, слабеењето не е ништо повеќе од пропратен ефект на здравиот режим на исхрана, кој го експлоатира „армија“ на незаситени масни киселини и антиоксиданси.„Зона“ диетата е еден од најприфатените хранливи режими, па затоа ја викаат и кралица на диетите. Направена е од страна на американскиот научник Бери Сирс и преведена е на 22 јазици. Здравиот начин на исхрана кој придонесува за подобро функционирање на телото е главната причина поради која „Зона“ диетата е прифатена од се повеќе жени. Да се биде на оваа диета значи да се задржи константното ниво на инсулин во крвта.

Диетата предвидува пет оброци во текот на денот – три главни оброци и две ужинки меѓу оброците. Периодот на нејзина примена е седум дена. За секој оброк, за секој ден постои посебно мени. Протеините на организмот му се обезбедуваат со пилешко, мисиркино, рибино месо и со млеко. Мастите се внесуваат преку маслиново или ленено масло.

Со „Зона“ диетата ограничено е нивото на заситени масти во исхраната. Со овој режим на исхрана ќе избегнете внесување на штетни јагленинохидрати, бидејќи диетата не дозволува внесување на леб, компири и ориз. Наместо нив, се консумираат интегрални производи. Најдобро е јагленохидратите да се обезбедат преку внесување на овошје и зеленчук.

Кон ова диета се придржуваат и Синди Крафорд и Џенифер Анистон кои во секоја прилика и ја промовираат.

Поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Салата со рукола и пилешко

Полнет ананас со ориз и пилешко

Шпагети со гриловано пилешко и песто сос

ВИДЕО:  Рецепт за пилешко со 40 чешниња лук

Многу вкусно: Потпечена тава со пилешко месо и печурки

Pad Thai со пилешко

singlepost_text