СВЕТСКИ ХИТ: Најбрзиот чоколаден колач без брашно и шеќер

СВЕТСКИ ХИТ: Најбрзиот чоколаден колач без брашно и шеќер

Овој едноставен и брз колач ни доаѓа од Јужна Америка, а го освојува целиот свет!

Состојки:

  • 4 јајца
  • 2 портокали
  • 200 гр ореви, бадеми, лешници или кокос
  • 1/2 лажичка сода бикарбона
  • 100 гр црно чоколадо
  • 200 мл неутрална павлака за готвење

Начин на подготовка:

  1. Портокалите прво потопете ги во раствор од сода бикарбона и оставете ги да отстојат половина час, потоа згответе ги околу половина час додека не омекнат.
  2. Сомелете ги добро во блендер, додајте јајца и јаткасти плодови, претходно сомелени и малку сода бикарбона. Печете на 200 степени околу 20 минути.
  3. На рингла згответе неутрална павлака па во неа додајте чоколадо додека не се растопи. Прелијте го готовиот изладен колач. Разладете во фрижидер и послужете.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text