Руски квас – традиционална витаминска бомба за студените денови

Руски квас – традиционална витаминска бомба за студените денови

Квас е безалкохолна напивка богата со комплекс витамини Б, калциум, фосфор, железо, минерали и витамини неопходни за здрав организам.

Оваа легендарна руска напивка се препорачува за зајакнување на имунолошкиот систем.

Квас во Русија се прави повеќе од 1.000 години, а основните состојки се ‘ржан леб, квасец, вода, леб и цвекло.

Овој традиционален руски еликсир ќе го направите едноставно.

Килограм изрендано цвекло со 100 гр шеќер, малку сол и 100 гр ‘ржан леб прелијте со врела вода и оставете да се излади.

Поклопете со памучна крпа и оставете да отстои 3 дена.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко