Запечени пилешки гради во сенф и мед

Запечени пилешки гради во сенф и мед

Брз и едноставен рецепт за пилешко кое ќе го обожавате!

Состојки:

  • 1 кг пилешки гради
  • 1/2 шолја мед
  • 1/2 шолја сенф
  • 1 лажичка сув босилек
  • 1 лажичка сушена пиперка
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Пилешките гради посолете ги и побиберете ги и наредете ги во тепсија. Во мал сад измешајте мед, сенф, босилек и пиперка. Добро измешајте и половина од сосот посипете преку пилешките гради. Печете во рерна загреана на 180 степени 30 минути. 
  2. Свртете го пилешкото и премачкајте го со остатокот од сосот па печете уште 15 минути.

Добар апетит!

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

singlepost_text