Лудо тесто за разни печива (ВИДЕО)

Лудо тесто за разни печива (ВИДЕО)

Од ова тесто ќе направите меки, вкусни печива, кифли, ролни, крофни, мекици, штрудли пици… што и да ви падне на памет.

Трае до десет дена така што секогаш ќе имате замесено тесто!

Состојки:

  • 1.5 кг брашно (било кое тип 400 или 500)
  • 40 гр свеж квасец
  • 1 кесичка прашок за печиво
  • 3 јајца
  • 1 дл масло + 2 лажици
  • 3 дл јогурт
  • 1/2 л млеко
  • 3 лажички сол
  • 3 лажички шеќер (ако правите штрудли или крофни може и повеќе шеќер)
  • 1 кеса

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text