ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Со овој трик до совршен ајвар

ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Со овој трик до совршен ајвар

При подготовка на ајвар многу е важно да се држите до традиционалниот рецепт!

На интернет кружат многу рецепти и совети за највкусната зимница – ајвар.

Теглите веќе наголемо се спремни, а секоја домаќинка има своја единствена рецептура која од година во година ја повторува.

Сепак, постои едноставно правило за подготовка на ајвар.

Всушност, највусен е оној кој е подготвен од примарни состојки, што вклучува црвена печена пиперка, без додаток на друг зеленчук, како што е патлиџан.

Не е препорачливо ниту додавањето шеќер, бидејќи ајварот ја губи својата првобитна арома.

Оваа зимница бара многу труд, а како би ја олесниле работата и би добиле интензивен вкус држете се до традиционалниот старски рецепт на нашите баби.

Значи, пиперки, оцет, лук, масло и сол по вкус.

Повеќе поврзани вести на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

 

singlepost_text