Пиете кафе на празен желудник – прочитајте колку е тоа штетно за вашето здравје

Пиете кафе на празен желудник – прочитајте колку е тоа штетно за вашето здравје

Иако повеќето луѓе само што ќе станат од спиење се фаќаатза ѓезвето и варат кафе, сепак ова се неколку причини зошто не треба да го правиме тоа и да го испиеме првото утринско кафе на празен желудни.Кога ќе испиете кафе на празен желудник, се лачат повеќе киселини, со што се зголемуваат ризикот од чиреви и хроничен гастритис. Исто така, со кафето на празен стомак доаѓа до отежната апсорпција на протеини во организмот, а тоа доведува до зголемување на ризикот од рак на дебелото црево и воспаленија.

Кафето наутро доведува и до зголемување на кортизолот-хормонот на стрес. Тој ефект се зголемува доколку пиете кафе на празен стомак, бидејќи храната делува на организмот така што го смирува, додека кафето обратно.

Кофеинот го попречува и лачењето на серотонин, хормонот на среќата. Ако пиете кафе гладни ќе почувствувате како ве крева и ќе се чуствувате енергично, но тоа кратко ќе трае. Потоа ќе се чувствувате како издуван балон.

Потоа, организмот постојано ќе ви бара кофеин како помош.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Роналдо во Скопје – Еве ги неговите омилени јадења и пијалоци

(ВИДЕО) Роналдо слета во Скопје, а еве ја неговата тајна за топ форма

Бесплатни лежалки, кафе 2, пиво 3,5 Евра – Еве ги цените на плажа на Тасос

2 Евра за лежалка и чадор, 2,5 еспресо, 3 евра пиво – Еве ги цените на плажа во Грција

2 Евра еспресо, 6 Евра клуб сендвич – Проверете ги овие цени на плажа во Грција

Лето на Крф: Гиро од 2,5, лежалки од 8 до 20 Евра – Еве ги цените

Одите на одмор во Грција? Еве ги цените на овошјето и зеленчукот

Неодолива крем салата

singlepost_text