Оваа намирница го храни и предизвикува ракот во телото

Оваа намирница го храни и предизвикува ракот во телото

Најновите истражувања во Северна Калифорнија откриле дека една намирница е најголем предизвикувач на ракот кој предизвикува смрт ширум светот.Јадењето премногу шеќер може да доведе до зголемување на телесната тежина, а прекумерната тежина или обезноста е фактор на ризик за рак на дебелото црево, бубрезите, панкреасот (поджелудочната жлезда), хранопроводот и ендометриумот (внатрешниот ѕид на матката), како и рак на дојката кај жените во постменопауза.

Вештачките засладувачи, аспартам и сукралоза, се чини дека не се поврзани со ризикот за рак. Аспартамот исто така е познат под брендот NutraSweet®, и се користи во производи како Equal® и Diet Coke®. Сукралозата се користи за правење на Splenda®.

Сахаринот се користи за правење на Sugarine® и Sweet’N Low® и понекогаш е состојка во диететските безалкохолни пијалаци. Кај стаорци, високите дози сахарин може да создадат камења во мочниот меур, што може да доведе до рак на мочниот меур. Сепак, изгледа дека сахаринот не создава камења во мочниот меур кај луѓето.  Ако сахаринот го зголемува ризикот за рак кај луѓето, тоа се случува при дози многу пати повисоки од вообичаената консумирана количина. Во Австралија, Стандардите за храна на Австралија и Нов Зеланд (FSANZ) поставуваат прифатливи нивоа за сите типови на адитиви, вклучително и за вештачките засладувачи.

Повеќе на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

singlepost_text