Со помош на само една евтина состојка направете ја најдобрата супа на светот

Со помош на само една евтина состојка направете ја најдобрата супа на светот

Есента и студените денови се совршено време за подготовка на пилешка супа. Не само што пилешката супа е вкусна, туку е и добра по нашето здравје, а овој трик ќе ја направи уште подобра.

Било да правите супа од свежи состојки, или од она што ви останало во фрижидер, една тајна состојка ќе ја направи уште подобра.

Судејќи по сајтот Kitchen, ако додадете неколку лажици киселина кога супата ќе почне да врие, тоа ќе доведе до разложување на колагенот во пилешките коски и ткивото – и до отпуштање на екстра желатин.

Резултатот ќе биде повкусна супа.

За овој трик можете да користите било каква киселина за готвење или сок од лимон.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text