Брзо и едноставно: Полнети домати за целото семејство

Брзо и едноставно: Полнети домати за целото семејство

Лесен залак кој ве заситува…

Состојки:

 • 4 средни домати
 • 1/2 мал морков
 • 1/2 стебло целер
 • 1/2 главица кромид
 • 1-2 чешниња лук
 • 1/4 лажичка оригано
 • 2 лажички маслиново масло
 • 1 лажица бело вино
 • 85 гр презла
 • 2 лажици рендан пармезан
 • 3-4 листови ситно сечкан босилек
 • 1 лажица мешавина од зачини

Начин на подготовка:

 1. Исечете ги врвовите на доматите и сочувајте ги. Издлабете ги доматите, а пулпата сочувајте ја. 
 2. Сомелете морков, целер, лук, кромид и пулпата од доматите. Во поголема тава на малку масло пропржете го зеленчукот и додајте оригано, потоа додајте лажица вино и пржете уште неколку минути. Изладете, додајте презла, сув зачин, пармезан и босилек. 
 3. Наполнете ги доматите, покријте ги со врвовите и печете ги во намастен плех на 170 степени 15-20 минути.

 

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

 

singlepost_text