Витамини кои ви се неопходни во есенските денови

Витамини кои ви се неопходни во есенските денови

За да ја дочекаме есента весели и здрави, потребни ни се витамини за кожата, ноктите, косата и за добра состојба во организмот. За здрав организам неопходни се витамини од сите групи, но посебно се издвојуваат Б6, Б12, Ц и Д. Тие даваат живост, енергија, добар имунитет и расположение.

Витамин Б12

Одговорен е за кардиоваскуларниот систем. Елиминира летаргија, покачен притисок, ја освежува сувата кожа и спречува предвремено стареење. Промовира производство на витамин А, кој е одговорен за метаболизмот и здрави органи. Го зајакнува имуниот систем.

Каде се наоѓа: квасец, соја, џигер, сирење, млеко, јогурт, јајца.

Витамин Ц

Витаминот Ц штити од многу болести. Го зајакнува имунитетот и се бори со веќе постоечките болести. Ја нормализира хормонската рамнотежа и директно е одговорен за емоционалната состојба.

Каде се наоѓа: брокули, тиквици, јагоди, боровници, портокал, лимон, јаболка, козјо млеко.

Витамин Д

Витаминот Д е одговорен за добро расположение и елиминира депресија, која често се случува во есенските денови.

Каде се наоѓа: печурки, џигер, масна риба, но најчесто овој витамин се произведува со изложување на сонце.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text