Вкусна паста од рерна: Запечени шпагети

Вкусна паста од рерна: Запечени шпагети

Оваа вкусна паста од рерна е одличен избор за сите љубиетели на италијански специјалитети.

Состојки:

  • 220 гр шпагети
  • 1 јајце, разматено
  • 2 шолји рендана моцарела
  • 1/4 шолја пармезан
  • 200 гр салама по избор (може колбас или сечкана сланина Пекабеско)
  • 200 гр доматен сос или сос за шпагети

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 200 степени. Намастете плех за печење. 
  2. Шпагетите згответе ги по упатството на пакувањето. Процедете ги и измијте ги во студена вода. Во тестенините додајте разматено јајце, моцарела и пармезан, па префлете во плех. 
  3. Измешајте сос и салама и прелијте преку шпагетите. Преку ставете моцарела. 
  4. Печете во загреана рерна околу 15 минути, па почекајте 5 минути пред послужување.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text