Шампињони во тегла по оригинален рецепт

Шампињони во тегла по оригинален рецепт

Евтина и лесна за подготовка – зимница во која ќе уживате!

Состојки:

  • 200 мл вода
  • 300 мл оцет
  • 1 лажица сол
  • 1 лажица шеќер
  • бибер во зрно
  • ловоров лист
  • 1 кг ситни шампињони

Начин на подготовка:

  1. Шампињоните измијте ги и кратко бланширајте ги во врел сируп, кој сте го направиле од наведените состојки.
  2. Извадете ги со решеткаста лажица и веднаш редете ги во тегла.
  3. Прелијте со врел сируп и затворете.

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

singlepost_text