Гурманско мелено пилешко со зеленчук

Гурманско мелено пилешко со зеленчук

Врвен рецепт за здрав оброк!

Состојки:

 • 1 лажица маслиново масло
 • 1 лажичка сечкан ѓумбир
 • 200 гр мелено пилешко
 • 1/2 шолја млад грашок
 • 1/2 шолја свежи зрна пченка
 • 1/2 главица помала свежа зелка, исечкана
 • 1 луто пиперче
 • 2 лажици хоисин сос

Начин на подготовка:

 1. Во голема тава загрејте масло и пржете го ѓумбирот додека не замириса, триесетина секунди. 
 2. Додајте го пилешкото и пржете околу 3 минути. Потоа ставете млад грашок, зелка и луто пиперче. 
 3. Продолжете со пржење додека пилешкото не стане смеѓо, а зеленчукот не омекне. Хоисин сосот разматете го со две лажички вода, измешајте во јадењето и послужете.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула