Топчиња од стар леб: Вкусен доручек од намирници кои постојано ги имате во кујна

Топчиња од стар леб: Вкусен доручек од намирници кои постојано ги имате во кујна

Подгответе вкусен доручек од намирници кои секогаш ги имате во кујна!

Состојки:

 • 250 гр стар леб
 • 80 гр путер
 • 1 главица кромид
 • 60 гр брашно
 • 2 јајца
 • малку сол
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. Кромидот издинстајте го на масло и тргнете го од оган, а потоа додајте ги сите наведени состојки и добро замесете да се поврзе.
 2. Од тестото правете топчиња со влажни раце.
 3. Ставете лонец со вода на оган и кога ќе зоврие ставајте ги топчињата и гответе ги околу 15 минути.
 4. Послужете ги со намаз, сирење или зеленчук и уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот