Торта над тортите – со ореви и чоколадо (ВИДЕО)

Торта над тортите – со ореви и чоколадо (ВИДЕО)

Една од омилените торти. Убаво се сече, а притоа е сочна и кремаста.

Состојки за една кора:

 • 5 белки
 • 8 лажици шеќер во прав
 • 2 лажици брашно
 • 5 лажици мелени ореви

Состојки за фил:

 • 15 жолчки
 • 1 л млеко
 • 5 лажици шеќер
 • 9 лажици брашно
 • 250 гр маргарин
 • 200 гр шеќер во прав
 • 200 гр чоколадо за готвење
 • 200 гр мелени ореви
 • 180 гр крем шлаг од ванила
 • 1 шолја ладно млеко или кисела вода

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text