Вкусни кнедли од сирење

Вкусни кнедли од сирење

Послужете ги како лесен оброк со салата…

Состојки:

  • 375 гр свежо сирење
  • 3 јајца
  • 175 гр + неколку грутки путер
  • 175 гр брашно
  • презла

Начин на подготовка:

  1. Изгмечете го сирењето, додајте јајца, измешајте. Потоа додајте путер и брашно, добро измешајте и соединете да добиете меко тесто. 
  2. Со влажни раце правете кнедли со големина на јајце и гответе ги во солена вода со неколку капки масло. 
  3. Ставете во намастен сад, посипете со презла, додајте малку путер и гратинирајте 10 минути на средна температура.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text