Сос од домати на војводински начин

Сос од домати на војводински начин

Вистински домашен рецепт за црвен сос…

Состојки:

  • 1 л варени домати
  • 1 дл масло
  • 3 лажици брашно
  • 2,5 дл вода
  • 1 лажица шеќер
  • 1 лажичка сол

Начин на подготовка:

  1. Загрејте го маслото, па пропржете го брашното кратко. Налијте домати, измешајте, налијте вода и на слаб оган крчкајте околу 20 минути со повремено мешање. Пред крај посолете и ставете шеќер.
  2. Послужете со варен компир, ориз, пире, зеленчук и варено месо.

Добар апетит!

Повеќе поврзани вести на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

 

singlepost_text