Домашни полнети лепињи (ВИДЕО)

Домашни полнети лепињи (ВИДЕО)

Уживајте во секој залак!

Состојки:

 • 30 гр квасец
 • 300 мл течност, вода, млеко, јогурт
 • 300-400 гр брашно
 • малку масло
 • кечап
 • пржени фаширани шницли за полнење

Начин на подготовка:

 1. Замесете средно тврдо тесто од наведените состојки па оставете малку да нарасне.

   

 2. Кога тестото ќе нарасне размесете го во 8 еднакви топчиња. Секое топче развлечете го на големина од мала чинија.

   

 3. Во средина ставете пржена фаширана шницла, додајте малку кечап, а рабовите малку наквасете ги со топла вода. Развлечете друго топче и поклопете ја шницлата и притиснете ги рабовите. Направете така и со останатите топчиња.

   

 4. Оставете ги лепињите малку да нараснат, премачкајте ги со млеко и печете на 200 степени околу 20 минути. Оставете ги малку да се изладат и потоа уживајте во секој залак… Добар апетит!

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text