Едноставно и вкусно јадење: Паста со пилешко

Едноставно и вкусно јадење: Паста со пилешко

Одлична комбинација…

Состојки:

 • 200 гр тестенини
 • сол
 • бибер
 • 1/2 печено пиле (околу 500 гр)
 • 1 лажица масло
 • 500 гр смрзнати брокули
 • 2 чешниња лук
 • 50 гр сушен домат
 • сок и кора од лимон
 • 1/2 веза магдонос
 • 2 лажици црни маслинки

Начин на подготовка:

 1. Згответе ги тестенините. Исечкајте го пилешкото. Сварете ги брокулите. Исечкајте лук и сушен домат.
 2. Загрејте масло и пропржете ги лукот, доматите и пилешкото, потоа брзо додајте сок и кора од лимон, сол и бибер по вкус.
 3. Магдоносот ситно исечкајте го, како и маслинките. Процедете ги тестенините. Во сосот додајте маслинки, магдонос, тестенини и брокули, па сè измешајте. Посолете, побиберете и сервирајте.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

 

singlepost_text