Кисела зелка на старски начин

Кисела зелка на старски начин

Вашата зимница ќе има совршен вкус…

Состојки:

  • 20 кг зелка
  • сол
  • ловоров лист
  • бибер во зрно

Начин на подготовка:

  1. Зелката добро исчистете ја, отстранете ги оштетените листови и извадете го коренот.
  2. Зелките наредете ги во пластично буре, ставете малку бибер во зрно и ловоров лист.
  3. На литар вода ставајте по 25-30 гр сол или 250-300 гр на 10 л вода и со тоа прелијте ги зелките.
  4. Од горе ставете пластичен поклоп и ако зелките се добро притиснати затворете. Зелките не смеат да бидат надвор од водата.
  5. Оставете ги на топло место 7-10 дена.

 

Повеќе поврзани вести на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

 

singlepost_text