Рецепт за сочен колач со јаболка: Брза и едноставна подготовка

Рецепт за сочен колач со јаболка: Брза и едноставна подготовка

Кога ќе го направите, бидете сигурни дека вашата куќа ќе мириса фантастично…

Состојки:

 • 4 јајца
 • 1,5 шолја шеќер
 • 4-5 рендани јаболка
 • 1 шолја масло
 • 2 шолји брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 1 лажица цимет
 • 3 лажици џем
 • шеќер во прав за посипување

Начин на подготовка:

 1. Прво добро разматете ги јајцата со миксер, а потоа додајте ги сите останати состојки и рачно добро измешајте.

   

 2. Печете во претходно загреана рерна додека не порумени, проверете со чепкалка дали колачот е готов. Посипете со шеќер во прав и послужете.

 

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text