Нема веќе влакненца на лицето – ефикасна маска која ќе ја направите брзо и евтино

Нема веќе влакненца на лицето – ефикасна маска која ќе ја направите брзо и евтино

Многу жени имаат проблеми со влакненца на лицето, кои се трудат да ги покријат со пудра или да ги искубат со пинцета. Меѓутоа една маска може значително да ја подобри ситуацијата.Оваа маска е погодна за сите типови на кожа, и не само што ќе ги отстрани несаканите влакненца туку и ќе ја направи кожата мека.

Состојки.

  • 1 домат
  • желатин во прав
  • свежо (не сварено) млеко

Подготовк:

  1. Една лажица сок од домат, ставете во чаша и додадете една лажица желатин во прав и една лажица млеко. Промешајте добро и додадете неколку капки мед. Промешајте убаво и нанесете на лицето.
  2. Нанесете дебел слој од маската и оставете да се исуши целосно. Откако ќе се исуши, отстранете ја и измијте го лицето со млака вода.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

Зелена салата со сирење и џем од јагоди

ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет

Неодоливи чоколадни јагоди

„Катица“ торта

 

 

singlepost_text