Лекува дијабетис, алергии и несоница – ќе ви помогне и да ослабете

Лекува дијабетис, алергии и несоница – ќе ви помогне и да ослабете

Гоџи бери е една од тајните на азиската долговечност. Доаѓа од Тибетските Хималаи и Северна Кина и токму од таму се најквалитетни овошја.Гоџи Бери, или уште лициј, е плодот на Lycium Barbarum или Lycium Chinense.

Претставува азиско растение од семејството Solanacea. Називот “Гоџи” доаѓа од кинеското (gouqizi). Уште во древна Кина Гоџи бери е високо ценето и употребуван во традиционалната медицина заради вредни состојки и својства врз човековото здравје.

Освен како лициј, овие корисни плодови се познати како мерџан. Се карактеризираат со сладок вкус и неутрален карактер.

Тие помагаат при астма, дијабетес, висок крвен притисок и голем број алергии.

Имаат многу позитивно дејство кај непријатни симптоми како замор, несоница, тинитус.

Препорачаната дневна доза за потрошувачка е помеѓу 10 и 30 грама.

И уште – Гоџи бери помага за побрзо слабеење, прочистување на организмот, подобрување на работата на срцето, помага и за долговечноста.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Салата Примавера

ПОСНО: Свежа пролетна салата

Енергетска салата

Цезар салата

Свежа салата со моцарела

Освежителна салата

Како да ја подготвите превкусната Рукола салата со шери домати?

singlepost_text