Шлаг торта со лешници

Шлаг торта со лешници

Комбинација од неодоливи вкусови – торта од која ќе барате парче повеќе!

Состојки:

  • 1.2 кг шлаг + 2 кесички за украсување
  • 6 дл кисела вода
  • 300 гр мелени бисквити
  • 200 гр печени, мелени лешници
  • 200 гр еурокрем
  • 2 кесички шлаг за украсување

Начин на подготовка:

  1. Добро разматете 400 гр шлаг со 2 дл ладна кисела вода. Во разматената смеса додајте 300 гр мелени бисквити и обликувајте кора. 
  2. За првиот фил, разматете 400 гр шлаг со 2 дл кисела вода, па додајте печени мелени лешници. Добро соединете, па премачкајте преку кората. 
  3. За втортиот фил, разматете 400 гр шлаг со 2 дл кисела вода, па во смесата измешајте и 200 гр еурокрем. Филот распоредете го преку филот од лешници. 
  4. Тортата украсете ја со 2 кесички разматен шлаг и декорирајте по желба.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text